Тони Кукоч во септември влегува во Куќата на славните

By

Тони Кукоч во септември ќе биде примен во Кошаркарската сала на славните во Спрингфилд, САД.

Во него ќе влезе од осмиот обид, откако Чикаго Булс го номинираше во 2014 година, и со тоа ќе стане петтиот Хрват во друштво на кошаркарските бесмртни.

Пред него, Крешимир Ќосиќ беше примен во 1996 година, Дражен Петровиќ во 2002 година, Мирко Новосел во 2007 година и Дино Раџа во 2018 година.

Изборот на неговиот поранешен соиграч од Југопластика беше проследен со значително изненадување бидејќи тој пристигна пред оној на Кукоч. Една година подоцна, Владе Дивац, уште легенда од поранешна Југославија, беше прифатен, па затоа беше тешко да се очекуваше дека Кукоч ќе биде во генерацијата 2020 година како трет последователен избор на Меѓународниот комитет од иста земја. Но, затоа конечно ќе влезе како дел од генерацијата 2021 година.

Ќе ви се допадне

KissAnime kissanimefree: Watch The Promised Neverland Season 2 Episode 1 (https://kissanimeonline.com/m/dK3l/ep-1)

WCOStream black clover wcostream: Watch The Misfit of Demon King Academy (Dub) Episode 8 (https://wcostream.cc/m/j7d8/ep-8)