Тренерите на Дејан Георгиевски се откажаа од државната премија: Таа треба да e само за олимпискиот вицешампион

By

Дарко и Борче Костовски, тренерите на македонскиот теквондоист, Дејан Георгивевски, кој освои сребро на Олимпијадата во Токио, се откажаа од државната премија што им ја додели Владата. Откако од Владата најавија дека ќе им доделат 40.000 евра награда, по 10 илјади за тренерите и 20 илјади за Георгиевски, сега браќата Костовски велат дека парите треба да ги добие само Дејан за историскиот успех што го постигна.

„Мојот брат д-р Борче Костовски и јас како тренери на олимпискиот сребрен медалист Дејан Георгиевски апсолутно се откажуваме од премијата што е доделена за нас, секако таа целосно треба да биде насочена кон олимпискиот вицешампион, новата македонска гордост. За нас како тренери во овие моменти доволен е олимпискиот историски сребрен медал (со златен отсјај)“, напиша Дејан Костовски.

За потсетување, Дејан Георгиевски вчера освои сребро во теквондо во категоријата +80. Откако во првото коло го победи поранешниот светски шампион Сејду Гбане од Брегот на Слоновата Коска, во финалето загуби од рускиот спортист Владислав Ларин со 15:9.

Ќе ви се допадне

AnimeFLV Watch anime online, English anime online HD

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://twistmoe.net: Watch Uproar in Heaven twistmoe Episode Full twist moe

Website https://wcostream.cc: Watch One Piece wcostream Episode 989 watch anime free

Git qt: https://git.qt.io/animefreakws

Glose: https://glose.com/u/gogoanimebe