УЕФА забрани „Алијанц арената“ да се обои во боите на виножитото

By

УЕФА го одби барањето на градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтер и на Германската фудбалска федерација, стадионот „Алијанц арена“ да биде обоен во боите на виножитото во знак на поддршка на ЛГБТ-заедницата во Унгарија пред последниот меч од групната фаза помеѓу Германија и Унгарија.

УЕФА претходно дозволи германскиот капитен Мануел Ноер да носи лента во боите на виножитото, но сега вели дека одлуката на организаторите во Минхен е политичка и дека е директен политички одговор на новите закони во Унгарија за ограничување на ЛГБТ-содржини на малолетници.

„Расимот, хомофобијата, сексизмот и сите форми на дискриминација се дамка на нашите општества и претставуваат еден од најголемите проблеми на денешниот фудбал. Ова фрла дамка на дел од натпреварите и на онлајн дискусијата за фудбалот. Меѓутоа, УЕФА, преку своите статути е политички и религиозно неутрална организација. Поради политичкиот контекст на ова барање, односно порака до Унгарскиот национален парламент, УЕФА мора да го отфрли ова барање“, се вели во објавата на УЕФА.

Ќе ви се допадне

Watch anime online for free at AniWatch aniwatch me

Love, Chunibyo & Other Delusions!: Heart Throb (https://animekisa.in/m/ORPg) Episode 12

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official

ANIMEFLIX: Fairy Tail Movie 1: Houou no Miko - Hajimari no Asa anime episode Full online free at https://animeflix.nl darling in the franxx animeflix

Spreaker: https://www.spreaker.com/user/14673222

Docs google: https://docs.google.com/forms/d/1iN3YIkOprZOHSneBDrRO88unD2aEy3WBOsWemuaJ5GI/edit?usp=sharing