(Видео) Единаесет години откако Пандев го подигна трофејот и стана третиот Македонец кој ја освоил Лига на шампиони

By
На 22. мај 2010 година, фудбалериte на Жозе Мурињо, меѓу кои беше и Горан Пандев, освoија таканаречено триплета и Лига на шампиони, Италијанската Серија А и Купот на Италија.
Со овој трофеј Пандев стана третиот Македонец кој стигнал до самиот крај во Лигата на шампионите, по Дарко Панчев и Илија Најдоски кои во 1991 година со Црвена Звезда се радуваа на трофејот.

Во тоа финале Интер беше подобар од Баерн Минхен 2:0. Мечот се играше во Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“, а стрелец на головите за Интер беше Аргентинецот Диего Милито. Пандев играше од првата минута. Во таа сезона тој настапи на 47 натпревари и постигна шест гола.

Ќе ви се допадне

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD

Watch Pokemon: Pikachu's Pikaboo Episode Full

AnimeFreak: The Breaking of Branches is Forbidden anime episode Full online free at https://animefreak.ws anime freaks tv

AnimeTV: Aquarion Evol anime episode 26 online free at https://animetv.cc online anime tv

Guides: https://guides.co/p/gogoanimelol

Pbase: https://pbase.com/gogoanimebe/profile