(Видео) Светската куќа на кошарката, ФИБА, потсети на тројката на Илиевски, која на Македонија ѝ го донесе најголемиот успех

By

Светската куќа на кошарката ФИБА ЕуроБаскет, објави видео од историскиот момент за Македонија, кога Илиевски постигна тројка и го приреди најголемиот успех на Земјата.
Македонија ја победи Литванија и се пласираше во полуфиналето на Европското првенство.

„Најголемото изненадување во историјата на европските првенства? Пред десет години, Македонија и Владо Илиевски ја шокираа Литванија“, пишува во објавата на ФИБА.

Помина една деценија од легендарното „Леле луѓе што направивме“, на Илиевски. Тој со својата постигната тројка и донесе на Македонија водство иако нашата репрезентација губеше со 2 поени разлика. Македонија се пласираеше во полуфиналето, во кое загуби од Шпанија.

Потоа и во битката за бронза беше поразена и од Русија. Четвртото место беше најголемиот успех за македонските кошаркари.

Ќе ви се допадне

Watch Di Gi Charat Ohanami Special Episode 4

WCOStream: Tenshi no Shippo Chu!: Tenshi no Utagoe anime episode Full online free at https://wcostream.cc close enough wcostream

The Saga of Tanya the Evil (Dub) Episode 12

Website https://gogoanime.be: Watch Sankichi and Osayo: A Genroku Romance gogoanime Episode Full haikyuu season 3 gogoanime

Littlegolem: https://littlegolem.net/jsp/info/player.jsp?plid=148455

Sketchfab: https://sketchfab.com/gogoanimebe