(Во живо) Свечено отворање на Олимпијадата во Токио

By

Во Токио на националниот стадион се одржува свеченото отворање на Летните олимписки игри 2020. Церемонијата се одржува без гледачи, а на трибините има само 950 службени лица: дипломати, спонзори и претставници на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), но и 15 шефови на држави и меѓународни организации.

Први на арената ќе влезат спортистите од Грција, а последни ќе бидат натпреварувачите од Јапонија.

Од Македонија ќе се натпреваруваат осум спортисти, Дејан Георгиевски во таеквондо, Арбреша Реџепи – џудо, Миа Блажевска-Еминова – пливање, Филип Деркоски – пливање, Борјан Бранковски – спортско стрелаштво, Пулексенија Јованоска во карате, Јован Стојоски ќе трча на 400 метри и Нуров Магомедгаджи ќе настапи во борење слободен стил. Знаменосец е Дејан Георгиевски.

На Олимпијадата, која ќе трае до 8 август, се очекува да учествуваат приближно 12.500 спортисти.

Ќе ви се допадне

Website https://kissanime.mx: Watch Clannad The Motion Picture (Dub) kissanime Episode Full kissanime tower of god

AnimeKisa: THE [email protected] CINDERELLA GIRLS Theater (Web) 3rd Season anime episode 7 online free at https://animekisa.in watch anime free

Website https://animeheaven.pro: Watch Ajin: Demi-Human Movie 2: Confront animeheaven Episode Preview watch anime free

Website https://animedao.nl: Watch The Place Promised in Our Early Days animedao Episode Full dubbed anime

Openuserjs: https://openuserjs.org/users/gogoanimelol

Vhearts: https://vhearts.net/animeflixnl