Синиот фустан на Џил Бајден од денот на инаугурацијата изложен во музеј

Првата дама Џил Бајден ги претстави двата фустана што ги носеше на денот на инаугурацијата во Националниот музеј на американската историја „Смитсонијан“, објави Белата куќа, како дел од изложбата на колекцијата на првите дами на музејот.

Бајден носеше два фустана на денот на инаугурацијата во 2021 година, објави тогаш „Си-ен-ен стајл“. За церемонијата на инаугурацијата таа носеше сино палто со кадифени манжетни и фустан украсен со кристали од „Сваровски“ од Александра О’Нил.

За денот на инаугурацијата подоцна вечерта првата дама носеше целосно бела облека, составена од фустан, капут и соодветни бели ракавици од креативниот директор на „Клое“, Габриела Херст.

Претставувањето на фустаните за инаугурацијата на првата дама во „Смитсонијан“ е традиција што датира од Хелен Тафт во 1912 година.

Поранешната прва дама Меланија Трамп му го донира својот инаугуративен балски фустан од слонова коска и креп-свила на музејот во 2017 година.

Дизајнерот на фустанот на Трамп, Ерве Пјер, беше поранешен креативен директор на „Каролина Херера“, чии фустани често ги носеа првите дами Мишел Обама и Лора Буш.