Ферус Мустафов

„Маалски чочек“ последниот проект на Ферус Мустафов

Ако некој се посветил на професијата, тоа секако е кралот на ромската музика, Ферус Мустафов. Него повеќе, за жал, го нема, но зад него остануваат …

„Маалски чочек“ последниот проект на Ферус Мустафов Прочитај повеќе »

Едвај 20 луѓе дојдоа на комеморацијата на Ферус Мустафов

Едвај 20 луѓе дојдоа на денешната комеморацијата на музичарот Ферус Мустафов, кој почина на 22 мај на 72 години. Освен семејството, претставник од Министерството за …

Едвај 20 луѓе дојдоа на комеморацијата на Ферус Мустафов Прочитај повеќе »

Ферус ќе биде погребан во Скопје, а не во Штип, вели неговиот внук Ферчо Мустафов

Кралот на ромската музика, Ферус Мустафов денеска ќе биде погребан на денес на гробиштата во Камник, Скопје, информираше внукот на Мустафов, Ферчо. „Со голема тага …

Ферус ќе биде погребан во Скопје, а не во Штип, вели неговиот внук Ферчо Мустафов Прочитај повеќе »

„Свири ми брате цигане, свири ми брате Ферусе“, познатите се простуваат од кралот на ромската музика

Откако по кратко боледување синоќа почина кралот на ромската музика, музичарот Ферус Мустафов, голем број од познатите музички ѕвезди и колеги се простија од кралот …

„Свири ми брате цигане, свири ми брате Ферусе“, познатите се простуваат од кралот на ромската музика Прочитај повеќе »

Ферус Мустафов се бори за живот, потврдија од семејството

Познатиот саксофонист Ферус Мустафов се бори за живот. Информацијата ја потврди неговиот внук Ферчо Мустафов на социјалните мрежи, откако во медиумите се рашири веста дека …

Ферус Мустафов се бори за живот, потврдија од семејството Прочитај повеќе »

Scroll to Top