Никола Карев

Бендот на средношколците од „Никола Карев“ му свиреа рок на претседателот Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски во скопската гимназија „Никола Карев“ присуствуваше на пробата на средношколскиот бенд „Црно Собрание“. Тој се запозна со Мона, Доротеја, Кирил, Мартин, Павел …

Бендот на средношколците од „Никола Карев“ му свиреа рок на претседателот Пендаровски Прочитај повеќе »

Зошто во македонската химна го нема Никола Карев?

Македонска химната ја напишал Владо Малески 1941 година, а музиката ја направил Тодор Скаловски. Првпат била изведена на пречекот на Новата 1942 година во Струга, …

Зошто во македонската химна го нема Никола Карев? Прочитај повеќе »

Scroll to Top