НОБ

(Галерија) Долги и миди фустани избор на женската публика за отворањето на 51. „Мајски оперски вечери“

Аплауз и овации за премиерната изведба на операта „Набуко“ на отворањето на 51. издание на меѓународниот фестивал „Мајски оперски вечери“ во Националната опера и балет. …

(Галерија) Долги и миди фустани избор на женската публика за отворањето на 51. „Мајски оперски вечери“ Прочитај повеќе »

Обновена балетската претстава „Заспаната убавица“ после 12 години на сцената на НОБ

На големата сцена на Националната опера и балет, на 28. март 2023, со почеток во 20 часот, ќе се изведе обновената балетска претстава „Заспаната убавица“ …

Обновена балетската претстава „Заспаната убавица“ после 12 години на сцената на НОБ Прочитај повеќе »

Балетската бајка „Пепелашка“ на сцената во НОБ

Најновата балетска продукција од Националната опера и балет, современиот балет во 3 слики „Пепелашка“ од Сергеј Прокофјев, современа бајка за сите возрасти на сцената на …

Балетската бајка „Пепелашка“ на сцената во НОБ Прочитај повеќе »

Бисера Чадловска, прва жена диригент: Ѕвонење на мобилни и шушкање во публика нè вади од фокус среде настап

Бисера Чадловска е првата жена диригент во нашата земја и прва жена диригент вработена во Националната опера и балет. Има диригирано над 50 наслови на …

Бисера Чадловска, прва жена диригент: Ѕвонење на мобилни и шушкање во публика нè вади од фокус среде настап Прочитај повеќе »

Scroll to Top