И покрај казната од 10 секунди, Хамилтон победи на трката на Силверстон

Британецот Луис Хамилтон победи на трката за Големата награда на Велика Британија и покрај тоа што мораше уште на почетокот мораше да ја отслужи казната и да помине во боксот 10 секунди. Казната ја доби поради сударот во Ферстапен.

dobivaj vesti na viber

Трката беше стопирана по два извозени круга, а стјуардите истакнаа црвено. Ферстапен со голема брзина излезе од патеката и целосно го уништи болидот. Трката продолжи по половина час.

Актуелниот шампион до победата дојде во конкуренција на Шарл Леклер, кој беше лидер до 50 круг и колегата Валтери Ботас. Бодови освоија и возачите на Мекларен Ландо Норис и Даниел Рикардо, Карлос Саниц јуниор од Ферари, Фернадо Алонсо (Алпин), Ленс Строл (Астон мартин), Естабан Окон (Аплин) и Јуки Цунода (Алфа таури).

На Големата награда на Велика Британија, Хамилтон ја забележа осмата победа, вкупно 99 во кариерата. Со оваа победа тој за 25 поени ја намали предноста на Макс Ферстапен во вкупниот поредок. Наредната трка на програмата е на 1.август во Унгарија.

Scroll to Top