Иделани продукти со кои ќе ги намалите триглицеридите

Дали се чувствувате гладни, дури и по обилен оброк? Можеби тоа е поврзано со триглицеридите, односно, масните молекули во вашата крв. Според истражувањата високото ниво на холестерол може да ги блокира хормоните кои му сигнализираат на мозокот да почувствува ситост. Со цел успешно да се намалат покачените триглицериди, идеалните намирници кои ќе ви помогнат во тоа.

dobivaj vesti na viber

Намирници за намалување на триглицеридите

Грав – Иако е богат со влакна, сите видови, a особено црниот грав, се добри за варење и ве одржуваат сити долго време. Само додадете половина чаша во вашата салата за да ѝ го подобрите вкусот или додадете авокадо за дополнително зголемување на протеините.

Свежо овошје – Истражувањата покажуваат дека повеќе свежи производи во исхраната го намалуваат нивото на триглицериди. Овошјето како јаболката е полно со целулоза, витамини и минерали. Направете чинија овошна салата за да ја задоволите гладта ​​или за појадок додадете некое од омиленото овошје во вашата овесна каша или оброк од цели зрна.

Маслиново масло – Богато е со масти кои можат да ги намалат триглицеридите. Две лажички дневно се доволни за да се заситите и да бидете здрави.

Ѓумбир – го намалува холестеролот и триглицеридите произведени од црниот дроб. Најчесто се користи како зачин, но од овој лековит корен се подготвува и чај. Ја стимулира циркулацијата и ги шири крвните садови кои ги снабдуваат рацете и нозете со крв.

Спанаќ – Како одличен извор на алфа-липоична киселина, може да го намали нивото на холестерол за дури 60 проценти. Богат со влакна и нискокалоричен, тој е совршено решение за витка линија. Јадете го зачинет со маслиново масло.

Лук – Докажано е дека овој лековит зеленчук го намалува крвниот притисок и холестеролот во крвта и го спречува создавањето на опасни згрутчувања на крвта.

Јаболков оцет – Научно е докажано дека јаболковиот оцет го зајакнува имунитетот и го забрзува метаболизмот, ја подобрува циркулацијата, ги штити срцето и крвните садови, го чисти телото од токсини, го намалува крвниот притисок и го регулира нивото на лошиот холестерол, мастите и шеќерот во крвта.

Чај за намалување на триглицеридите

Црн чај – Се покажа дека црниот чај го намалува високиот холестерол, а шолја црн чај на ден дефинитивно има свои здравствени придобивки. Флавоноидите, главните антиоксиданти во чајот, ја спречуваат оксидацијата на лошиот ЛДЛ холестерол што доведува до формирање на наслаги на крвните садови.

Чај од ѓумбир – Ако пиете чај од ѓумбир, ќе го исчистите вашето тело од токсичните остатоци што се таложат во вашето тело.

 

Scroll to Top