Паровите што спијат голи се најсреќни во врската

By

Една британска студија го откри рецептот за брачната среќа – спијте голи! Во оваа студија биле вклучени 1.004 Британци и Британки. Тие што признале дека спијат голи со партнерот или само во долна облека биле посреќни од оние што спијат во пижами.

„Постојат голем број фактори што влијаат на успехот на врската. Еден од оние на кои не се обрнува внимание е атмосферата во спалната соба. Спиењето голи во кревет или само во долна облека може да ја зголеми чувствителноста на вашата кожа и дава поттик за отвореност и интимност меѓу паровите, а тоа доведува до зголемување на среќата“, истакна Стефани Тиерс-Ретклиф, која ја водеше студијата.

Резултатите покажаа уште нешто – дека на половина од испитаниците им пречи ако другата половина јаде во креветот, а речиси 60%  од нив не можат да поднесат валкани алишта на подот од собата.

Ќе ви се допадне