Рецепт за ориз во тавче со месо

Состојки:
400 грама пилешки филе, 1 главица кромид, 200 грама ориз, 5 децилитри јогурт, зачин, бибер и 1 лажичка куркума (по желба).

Подготовка:
Месото исечкајте го и пропржете го со кромидот, сето тоа зачинете го. Измијте го оризот. Ставете половина од прженото месо во подмачкан огноотпорен сад, па преку него ставете половина од измиениот и исчистен ориз. Постапката повторете ја додека не ја потрошите смесата. Истурете јогурт и покријте го со фолија. Ставете го во ладна рерна и вклучете на 180 степени и печете околу 45 минути. До крајот на печењето извадете ја фолијата за оризот убаво да се запече.

Scroll to Top