Тирамису од јагоди и кокос

Состојки:
50 рендан кокос, 500 грама јагоди, 50 мл. сок од портокал, 50 мл кокосово млеко, 500 г. маскарпоне сирење, 50 шеќер во прав, 1 лажица сок од лимон, 50 гр бело чоколадо, 130 мл слатка павлака, 150 г. пишкоти.

Подготовка:
Потпечете го кокосот на тивок оган без маснотии, често мешајќи додека не добие златно кафеава боја. Јагодите измијте ги, извадете го зелениот дел и оставете ги малку да се исушат, а притоа изрендајте ја белата чоколада. Во помал сад ставете 100 гр јагоди и прелијте ги со сокот од портокал и кокосовото млеко. Пасирајте ги јагодите додека не добиете хомогена смеса. Во сад со средна големина додадете го сирењето маскарпоне, шеќерот во прав и сокот од лимон и со миксер измешајте ги состојките. Во посебен сад измешајте го кремот во тврд шлаг и нежно измешајте го во смесата со маскарпоне. Измешајте ја ренданата чоколада и 30 гр од потпечениот кокос. Исечете 350 гр јагоди на мали парчиња и исто така измешајте ги во кремот. На дното на правоаголен сад за печење ставете ги пишкотите и покријте ги со половина од пирето од јагоди. Рамномерно распоредете половина од кремот, па повторно наредете го слојот пандишпан. Прелијте го остатокот од пирето од јагоди и премачкајте со преостанатиот крем. Покријте со најлонска фолија и ставете го во фрижидер 3 часа. Останатите јагоди исечете ги на половина и премачкајте ги со изладениот крем и посипете ги со останатите листови од кокос.

Scroll to Top