Алексеј Навални се жали на тортура во затворот

By

Руските опозиционер Алексеј Навални ги обвини затворските чувари дека го лишиле од сон, пренесуваат светските медиуми. Навални им се жалел на руските безбедносни служби, е објавено денес на неговата интернет-страница.

„Чуварите ме лишуваат од сон, тоа е фактички прибегување кон тортура“, напишал тој и додал дека чуварите го буделе во текот на ноќта осум пати.

Во другото официјално барање, упатено до затворската администрација и генералното обвинителство, Навални, кој минатиот август претрпе обид за труење со нервен агенс, бара лекување, а неговите приврзаници тврдат дека здравствената состојба му се влошува.

Неговата адвокатка Олга Михајлова изјавила во четвртокот дека Навални имал силни болки во грбот и десната нога и додала дека се плаши за неговиот живот и за здравјето на нејзиниот клиент.

Михалова изјавила дека Навални засега примал само антифламаторни лекови и добил некои масти. Таа додала дека залудно четири недели се обидувала на својот клиент да му донесе нормални лекови и да го прегледа лекар што не е ангажиран од затворот.

Навални се наоѓа во казнената колонија во Покров, 100-ина километри источно од Москва, каде што издржува затворска казна од 2,5 години.

Ќе ви се допадне

AnimeDao animes online: Watch One Piece Episode 928 (https://animedao.nl/m/38D/ep-928)

WCOStream mickey and the roadster racers wcostream: Watch Black Clover Episode 63 (https://wcostream.cc/m/g7Le/ep-63)