Борис Волинов, космонаут на СССР, открива нова верзија за смртта на Гагарин

By

На Денот на космонаутиката, кој неделава се славеше во Русија и другите земји во постсоветскиот простор, во медиумите се појави новата верзија на смртта на Јуриј Гагарин, кој го изврши првиот лет со вселенски летала со екипаж пред 60 години.

Борис Волинов, двократен херој на Советскиот Сојуз и пилот на космонаут на СССР, откри нова верзија на смртта на Јуриј Гагарин, за која извести РБК.  Според Борис, кој долги години молчел, авионот на Гагарин најверојатно се судрил со пилот балон, мал гуман балон, наполнет со водород или хелиум кој се користи во метеорологијата,за пресметување на правецот и брзината на ветерот. Овој балон не може да се види при голема брзна.

Гагарин почина за време на тренинг лет на МиГ-15УТИ, а со него загина и пилот-инструкторот, командантот на полкот Владимир Серегин. Причината за несреќата сè уште не е утврдена.

Постојат неколку верзии за трагедијата што се случи на 27 март 1968 година и тешко е да се утврди вистинската причина. Ново објавенава верзија, според Волинов, е дека војник испукал метеорологичен балон. Ова е уред тежок околу еден килограм, но ако авионот се судри со него со голема брзина, штетата може да биде сериозна.

Борис Волинов се подготвуваше за летови со Јуриј Гагарин како дел од првиот одред на астронаутите. Подоцна стана член на комисијата која ги истражува причините за трагедијата.

Ќе ви се допадне

Space Thunder Kids (Dub) Episode Full

Soul Eater (Dub) Episode 51

Website https://4anime.biz: Watch Pokemon Mystery Dungeon: Explorers of Time and Darkness (Dub) 4anime Episode Full persona 4 anime netflix

Watch Steins;Gate 0: Kesshou Takei no Valentine - Bittersweet Intermedio Episode Full

Catchafire: https://www.catchafire.org/profiles/1642841/

Plimbi: https://www.plimbi.com/author/41425/animefreakws