Дензел Вашингтон го обелодени пеколниот план на Клинтонови

By

Изборната победа на Доналд Трамп ги спаси САД од воспоставување орвеловска полициска држава во рацете на демократите кои ќе ја искористеа авторитарната тактика на „постојано од почеток“ а притоа да ја заобиколат волјата на народот на идните избори“, тврди актерот Дензел Вашингтон.

„Доколку демократите победеа на изборите, никогаш не би дознале дека користеле лажни документи за да добијат налози за шпионските американски граѓани и политичките противници. Тоа никогаш нема да го знаеме. Размислете за тоа!“, наводно изјави Вашингтон на медиумите во Њујорк. Но, другите медиуми пренесуваат дека актерот воопшто не дал таква изјава.

Во текстот се наведува дека актерот изјавил:

„Тие имаат алат што ќе го користат повторно и повторно за да ја заобиколат волјата на народот за време на идните избори“.

На прашањето на новинарот дали верува во вистинитоста на меморандумот што го објави Конгресот во петокот, тој изјави: „Да, вистинит е. Не мора да ги знаеме сите детали за да дознаеме за што се работи. Знаеме дека постои налог да се шпионира член од тимот на Трамп, а налогот е издаден на основа на медиумските извештаи. Медиумите пишувале на основа на информациите добиени од страна на опозициските истражувачки компании кои се платени од демократите и Хилари Клинтон“, вели Вашингтон.

„Вие не можете да видите што не е во ред со ова? Се шегувате“, прокоментира актерот и додаде:

„Па претпоставувам дека сте новинар. Колку новинари се спротивставија на кампањата на Хилари Клинтон?“

Обраќајќи се на новинарите лично, Вашингтон ги критикуваше дека одбивале да ги објават критичките мислења за Демократската партија.

„Јас израснав како демократ. Сфаќам. Знам дека има многу луѓе кои го мразат Трамп со прилично енергија“, истакнува Вашингтон.

„Но, мораш да сфатиш дека избегнавме куршум кога изгуби Клинтон. Дури и повеќе од куршум. Ја изгубивме војната со Русија и избегнавме создавање орвеловска полициска држава“, изјави актерот.

Ова не е првпат познатиот актер преку медиумите да ја открива приврзаноста кон Доналд Трамп, иако никогаш не обелодени за кого го дал гласот на изборите.

 

 

 

Ќе ви се допадне