Доналд Трамп: Лажните вести поврзани со руското мешање се мртви

By

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека тврдењата за вмешаноста на Русија во неговата кампања од страна на „лажните медиуми“  се мртви, додека неговиот поранешен главен стратег, Стив Бенон, допрва треба да сведочи пред Конгресот и Големата порота.

dobivaj vesti na viber

Објавувајќи го својот најнов коментар на својата омилена платформа на социјалните мрежи, тој ги обвини мејнстрим медиумите дека измислуваат теории на заговор против него и неговата кампања.

„Дали забележувате дека мејнстрим медиумите не сакаат да ги пренесуваат важните економски вести, туку говорат за нешто негативно или за нешто што може да го претворат во негативно“, напиша Трамп на „Твитер“ во вторникот.

„Заговорот за руското мешање во изборите е мртов и е поврзан само со Демократската партија. Јавноста веќе сфати!“

Демократската партија се поврзува и со наводна злоупотреба на положбата од страна на Хилари Клинтон во одобрувањето на бизнисот со ураниум на руската компанија.

Нападите на Трамп се појавија пред неговиот некогашен советник Стив Бенон, поранешен главен стратег во Белата куќа и од неодамна извршен претседател во конзервативниот медиум Breitbart News3, да се појави пред известувачкиот одбор во вторник и да посведочи за наводните за вмешаност на Русија.

Банон добил судски повик од посебниот советник Роберт Милер, кој е задолжен за казнените истраги за наводното мешање на Русија, објави „Њујорк тајмс’ повикувајќи се на анонимни извори.

Комисијата за разузнавање на Белата куќа ги испитува наводите дека Русија била вмешана во претседателските избори во 2016 година, што исто така беше под истрага од страна на специјалниот бранител Роберт Милер.

Иако се утврдило дека двајцата поранешни функционери на Трамп, советникот за надворешна политика, Џорџ Пападопулост, и советникот за национална безбедност, Мајкл Флин,  биле виновни за лажење на ФБИ, истрагата допрва треба да покаже  докази за мешање на Русија, ако воопшто и постои какво било мешање.

 

Ќе ви се допадне