Германец обвинет за шпионажа, на руски служби им ги дал цртежите од зградата на Бундестагот

By

Германското сојузно обвинителство подигна обвинение против германски државјанин кој се товари за шпионажа во корист на руски известувачки служби. Обвинителството го товари дека предавал цртежи и плановите од зградата на Бундестагот, пренесува „Ројтерс“.

Како што наведува „Ројтерс“, обвинителството денес соопштило дека германскиот државјанин Џенс Ф. дошол во посед на ПДФ-датотеки, со цртежите, додека ја одржувал електричната опрема во зградата во Бундестагот. Тој бил ангажиран од неговата компанија да работи на оваа зграда.

Обвинителството известило дека тој во втората половина на 2017 година одлучил да собере датотеки и да им ги предаде на руските известувачи и дека податоците му ги дал на еден службеник во руската амбасада, кој работел за руската известувачка агенција GRU, пишува „Ројтерс“.

 

Ќе ви се допадне

AnimeTV Watch english anime Online in HD for FREE

GoGoAnime: Corpse Princess: Kuro anime episode 12 online free at https://gogoanime.be haikyuu season 2 gogoanime

TwistMoe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Parasyte -the maxim- (Dub) Episode 24

Telegram: https://telegram.me/s/animeflixnl

Digi: https://www.digi.com/support/forum/user/animeflixnl