Германски принц го тужи својот син затоа што му го продал замокот за едно евро

By

Принцот Ернест-Август Постариот Хановерски деновиве покренал судски процес против својот, како што вели, неблагодарен син и наследник Ернст-Август Помладиот Хановерски, затоа што зад грб му го продал замокот за едно евро.

На тој начин почнал расколот во едно од најугледните германски племенски семејства. Династијата Велф, позната под името Гвелф некогаш владеела со јужна и централна Германија.

Иако германските кралеви биле укинати во 1866 година, ова семејство задржало огромно богатство, а најмногу се горделе со замокот Мариенбург. Се работи за готска палата со 135 соби, која била изградена во 1867 година.

Принцот Ернест-Август Постариот  во периодот од 2004 до 2007 година  на синот му подарил три палати. Но, се покажало дека тој не бил премногу воодушевен од ваквиот подарок.

Причината лежела во тоа што трошоците и одржувањето на замокот предизвикале значајна дупка во семејниот буџет, а реновирањето на палатата, како што пишуваат германските медиуми, чинело 27 милиони евра.

Принцот Ернест Помладиот во 2018 година објавил дека ќе ја продаде палатата за симболично едно евро и за „Дер Шпигел“ нагласил дека семејниот имот ќе го чува за јавноста. Германскиот сојузен парламент подоцна изгласал буџет за обнова на палатата од 13,6 милиони евра.

Таа одлука не наишла на позитивен одговор на неговиот татко, инаку маж на монашката принцеза Каролина и братучед на британската кралица Елизабета Втора. Принцот Ернест Постариот тужбата ја предал во судот во Хановер, преку берлинската адвокатска канцеларија.

Во тужбата е наведена дека од својот син бара да му ја врати контролата над градот и доста од второто семејно наследство.

„Ернест-Август Помладиот ги кршел правата, правните интереси и интересите на својот татко“, пишува во судскиот запис. Додадено е дека Ернест-Август Помладиот се обидел да ја преземе контролата над имотот зад грбот на неговиот татко и незаконски да ги присвои поедини семејни слики, скулптури и кочии и библиотеката на војводата Август во Волфенбител и историскиот музеј во Хановер.

Како пишува The Art Newspaper, шеесетгодишниот Ернест-Август Постариот сега живее болен и е изолиран во една шума во Австрија, како и дека синот и покрај молбите за помош, повеќе не го поддржува.

Ернест-Авуст Помладиот за германската новинска агенција DPA изјавил дека целиот случај е нетемелен и додал дека сите аргументи дополнително ќе ги побие пред судот.

Тој тврди дека договорот за пренос на сопствеништвото над замокот Мариенбург на регионалните власти во Долна Саксонија е правно сигурен и нагласил дека замокот сега  има статус на културен споменик.

Како што пишува The Art Newpaper, судот сè уште не го одлучил датумот на рочиштето.

Ќе ви се допадне

AnimeHeaven animeheaveneu: One Piece Episode 969

WCOStream black clover wcostream: Watch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 28