Исти облакодер гореше како Светскиот трговски центар – Сепак не се сруши како Кулите близначки

By

Пожарот во еден од највисоките облакодери во Дубаи ги остави жителите збунети, но неповредени. Пожарот избил во вторникот навечер на кулата под името „Бакља“.

dobivaj vesti na viber

Оваа кула има 82 ката стамбен простор и се наоѓа во непосредна близина на марината во Дубаи.

Според изјавите на очевидците, во 4 часот наутро, на надворешните делови на зградата немало знаци дека ќе избие пожар.

Станарите се евакуирани веднаш по избивањето на пожарот и засега нема информации за повредени. Кулата има 79 ката, висока е 337 метри и има 676 станови.

Пожарникарките ги затвориле околните улици, кои делумно биле распарчени и цели прекриени со прашина.

Достапните снимки покажале дека пожарот зафатил цела низа на катови, а наводно избил на 67 кат од зградата. Сеуште нема податоци за причините за настанување на истиот.

„Спиевме и не разбуди алармот за пожар и вриштењето на луѓето. Трчавме низ скалите и ни требаше десет минути да се спуштиме 50 катови. Огнот беше многу силен“, опишаа станарите од облакодерот за британски Телеграф, додавајќи дека им е речено дека се почнало да се случува на 67 кат од зградата. Граѓаните кои беа надвор од зградата, гледале кон истиот како гори, а на Твитер ги објавија сведоштвата.

„Страшно е да се гледа „Torch Tower“ кога вака гори. Живеам во близина. Се надевам дека сите се добро“, стои во една од објавите.

Еден од сведоците за „Gulf News“ изјави како димот се гледал насекаде и дека и тие и околните улици биле прекриени со пепел.

Истиот облакодер и во 2015 година, тешко бил оштетен во пожар, поради што денеска некои станови не биле во можност да бидат наменети за живеење.

За разлика од кулата „Baklja“ и облакодерот „Grenfell Tower“, каде пожарите траеле со часови, Зградата 7 на 11 септември 2001 година, една од 3 срушени згради на Светскиот Трговски Центар, паднала врз сопствените темели со брзина на слободен пад – поради малиот пожар во канцелариите.

Ќе ви се допадне

go88 hỗ trợ ngân hàng nào

sunwin international hỗ trợ sunwin pro plus tải game sunwin