Кина ја гради најголемата 5Г-мрежа

By

Кина почна да ја гради најголемата светска 5Г-мобилна мрежа. Ова денес го соопштија од кинеското Министерство за индустрија и информациска технологија (МIIT).

Државата изградила вкупно 792.000 базни станици со 5Г-мрежа до крајот на февруари годинава, а бројот на мобилни телефони поврзани на оваа мрежа достигнал 260 милиони.

Ова го изјавил Луи Лихонг, заменик-министерот на MIIT, на конференцијата за новинари, пренесува Sinhuanet.com.

Министерството исто така проценило дека испораката на мобилните телефони на 5Г-мрежата во Кина претставува 80 % од вкупните пратки во втората половина оваа година.

Кинеската брзина на мобилната мрежа го зазема четвртото место меѓу 139 земји и региони, изјавил Лиу повикувајќи се на податоците од Меѓународната агенција за мерење на брзината.

Кина има намера да изгради повеќе од 600.000 5Г-базни станици до 2021 година.

Ќе ви се допадне

TwistMoe: Mobile Suit Gundam Thunderbolt: Bandit Flower (Dub) anime episode Full online free at https://twistmoe.net dubbed anime

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official

Website https://animefreak.ws: Watch Joshi Kausei animefreak Episode 12 anime freaks tv

AnimeFLV: Taiyou no Mokushiroku: A Spirit of the Sun anime episode 2 online free at https://animeflv.uk watch anime dub

Ourstage: https://ourstage.com/kissanimemx

Hulkshare: https://www.hulkshare.com/animeflixnl