Кинеските корисници тврдат дека системот за препознавање лица не може да ги идентификува

By

Компанијата „Ејпл“ доби најнови тужби од кинеските корисници поради нивната најнова технологија Face ID, која е инсталирана на нивниот нов паметен телефон iPhone Х.

dobivaj vesti na viber

Многумина се жалеле дека технологијата не може да ги разликува корисниците.

Една девојка од градот Нанјихб во источна Кина, која била идентификувана само по презимето Јан, известила дека нејзината колешка била во можност да пристапи на нејзиниот уред во секој обид на активација и конфигурација на нејзиниот телефон.

Јан најави дека ја известила поддршката на „Ејпл“, „Helpline“, за ваквиот проблем, но тврдела дека персоналот не ѝ поверувал. Операторот на Јан ѝ ги вратил парите мислејќи дека фотоапаратот би неисправен.

Јан тогаш ги искористила парите за да купи уште еден телефон iPhone X само за да дознае подоцна дали може да се повтори истиот проблем.

Во уште еден случај, жена од градот Шангај известила дека нејзиниот син бил во можност да го земе нејзиниот телефон и да го активира, иако не ја знаел шифрата. Таа ја известила службата за корисници на „Ејпл“.

Операторите ѝ рекле дека таквите настани ретко се случуваат и дека станува збор за изолиран случај, односно поради мајчината маркантна сличност со нејзиниот син. Била покрената целосна истрага по тоа прашање, пишува „Дејли мејл“.

Социјалните мрежи „експлодирале“ откако произведувачот известил дека Face ID софтверот има грешка. Еден корисник на „Твитер“ инсинуирал дека тестовите за Face ID можеби не се правилно спроведени за некои народи.

Друг корисник наведува дека софтверот не можел да ја разликува расата на корисници кога ги запаметува во меморијата и нагласил дека системот е смислен за истиот на паметниот телефон да го осигура препознавањето на лицето на сопственикот кога е тоа можно.

Софтверот на „Ејпл“, Face ID бил пред повлекување пред само неколку месеци.

Експертите од компанијата „Ејпл“веќе изразија загриженост поради новата програма за препознавање лица кај новите телефони iPhone X уште во септември 2017 година наведувајќи дека технологијата може да ја гарантира безбедноста и приватноста на корисниците во опасност.

Експертите веќе еднаш предупредија дека крадците би можеле да го искористат софтверот и да ги присилат корисниците на отклучување на своите уреди за да им ги украдат податоците, избришат или дури и продадат.

Експертите на „Ејпл“ исто така предупредија дека насилните партнери би можеле дури и да ја искористат оваа функција за шпионирање на телефонот и да ги читаат пораките на својот брачен партнер.

Освен тоа, експертите изразија загриженост дека полицијата потенцијално ја користи оваа технологија за отклучување на телефоните на осомничените во потрага по инкриминирачки докази.

Технолошките експерти понатаму предупредија дека властите би можеле тоа да го направат и без дозвола од судот, во обид да ги присилат осомничените да го отклучат својот паметен телефон.

„Ејпл“ службено објави соопштение следниот месец, истакнувајќи ги сите важни работи за технолошките безбедносни функции.

„Достапноста на производот на луѓето од различни раси и етнички групи е многу важна за нас. Програмата Face ID користи појавување на лица со помош на невронска мрежа, која ја развивме со анализа на преку милијарда слики. Работевме на учесници од целиот свет за да вклучиме репрезентивна група на луѓето по пол, возраст, националност и други фактори.

Ние ги зголемивме истражувањата според потребата за да осигураме поголема и повисока стапка на точност за палетата корисници. Освен тоа, невронската мрежа е програмирана на лице место и може да ве заштити од обидите на отклучувања на телефоните преку фотографии“, изјави Синтија Хоган, потпретседателката на „Ејпл“ за јавна политика во Америка, за „Гизмодо онлајн“.

 

 

 

 

Ќе ви се допадне