Лекарите кои се сметаат за одговорни за смртта на Марадона ќе бидат кривично гонети

By

Седумтемина лица кои се сомничеа дека се одговорни за смртта на легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона ќе бидат кривично гонети, пренесуваат медиумите.

Тие досега беа осомничени за убиство од небрежност, а сега ќе им се товари злоделото за убиство од небрежност со отежнувачки околности, открија извори блиски до аргетинските судски органи.

Прв од осомничените беше неговиот личен лекар Леополдо Лук, кој беше задолжен да се грижи за неговата здравствената состојба. Подоцна властите го проширија списокот на осомничени и на него ги додадоа психологот Карлос Дијаз и медицинските работници Дијана Мадрид и Рикардо Алмирон.

На сите нив им се заканува казна затвор од осум до дваесет и пет години. Обвинителството во Буенос Аирес смета дека смртта на Марадона е резултат на професионална грешка и немарност на медицинскиот тим, кое подоцна придонело за влошување на неговата здравствена состојба, што резултирало со смрт.

Истражен судија ќе ги сослуша осомничените и потоа ќе одлучи за натамошниот тек на кривичното гонење. За потсетување, Марадона почина во ноември минатата година од срцев удар во 60-тата година во својата куќа, додека заздравуваше од операција на мозокот.

Ќе ви се допадне

Manga Nihon Keizai Nyuumon (https://4anime.biz/m/GKpz) Episode 1

Phantom of the Kill: Zero kara no Hangyaku (https://animedao.nl/m/pgx) Episode Full

KissAnime: Karen Senki anime episode 11 online free at https://kissanime.mx paradise kiss anime

Watch Kekkai Sensen & Beyond: Zapp Renfro Ingaouhouchuu!!/Baccardio no Shizuku Episode Full

Behance: https://www.behance.net/gogoanimebe

Deviantart: https://www.deviantart.com/kissanimemx