Либанскиот министер Басил: Иран не би требало да влезе во војна со нас затоа што сигурно ќе изгуби

By

„Либан има можност да се спротивстави на секоја закана, но само сака мир и стабилност во регионот“, изјави министерот за надворешни работи на Либан, Гебран Басил, во интервју за РТ.

Тој предупреди дека секоја потенцијална држава агресор ќе претрпи последици кои би можело да ги почувствува дури и Европа.

„Ние отсекогаш сме биле на страната на одржување конструктивни и разумни политики како со своите соседи така и со други држави од арапскиот свет, но тоа не ги спречувало непријателските акции против Либан“, изјави Басил за РТ во ексклузивно интервју кое го даде минатата недела.

Наведувајќи ја моменталната криза предизвикана од страна на неочекуваната оставка на либанскиот премиер Сад ал Хари, Басил изјави дека тоа е „добар пример кој покажува како секој може да почне војна против нив.

„Ние сме подготвени да деjствуваме во случај на таков развој, но ние се обидуваме да направиме сè што можеме за да спречиме да ова се случи и да одржиме добри односи со Саудиска Арабија“, изјавил Басил и додаде дека Бејрут ќе држи мирен е дипломатски пристап освен ако не биде присилен да се брани.

„Додека Либан е против мешање во внатрешните работи на која било земја, бараме прекин на нападите на граѓаните во Саудиска Арабија“, изјави тој.

Но, моменталната состојба изгледа дека опфаќа многу поголем број  играчи, изјави министерот за надворешни работи, спомнувајќи ги и Израел и САД.

„Ние не би требало да ги вовлекуваме Израел во војна, поради тоа што веројатно ќе ја изгубат истата. Мораме да го ограничиме Израел да почне војна поради тоа што Либан сигурно ќе победи во таа битка“, тврди Басил.

„Секоја земја може да преземе акции против Хезболах, како што тоа го прават САД“, дополни Басил.

Лидерот на Хезоблах во повеќе наврати изјави: „Ако сакате да се борите против нас, можете да се борите, но оставете го Либан на мир. Не сакаме Либан да страда поради нас. Ако нè нападнат нас,  ќе ги казнат сите луѓе во Либан, а оние кои ќе се осмелат сда го направат тоа, ќе се соочат со последиците“, заклучи лидерот на Хезоблах.

Претходно оваа недела поручник генерал Гади Еисенкот, началник на стожерот на израелските одбранбени сили, изјави дека верува дека сегашната ескалација во регионот е иранска провокација.

Басил изјави дека Израел немал намера да покрене напад на либанскиот Хезболах, кој е во сродство со Техеран, и дека бил подготвен да сподели известувања со податоците за Иран и Рајад.

„Постои можност за основање нов меѓународен сојуз во регионот, а главниот стратешки план е да се спречи иранската закана“, изјави Басил во интервју за саудискиот весник.

Тел Авив и Ријад службено немаат дипломатски односи едни со други.

Во текот на службената посета во Москва во петокот, Басил изјави дека во моментов се води кампања против Либан на Блискиот Исток.

„Некои земји се обидуваат да искористат одредени воени сили за отстранување на водачот Либан“, тврди Басил, не наведувајќи кои се тие земји.

Во своето интервју за РТ, Басил изјави дека тоа што целиот свет има можност да го просведочи денеска во регионот е уште еден обид за создавање жариште на хаос и нестабилност, што за возврат ќе доведе до уште поголем тероризам.

 

Ќе ви се допадне

That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 24 at AnimeHeaven dragon ball super anime heaven

Watch Dr. Stone Episode 20 at website https://animeflix.nl. See more one punch man animeflix