Мистериозниот „Град 40″ во Русија: За него и Путин молчи, крие страшна вистина

By

Градот Озерск во Русија е основан 1946. година, сокриен е длабоко во внатрешноста на Русија, од источната страна, а заграден е со бодликава жица и е буквално како забранет руски град.

Според пописот од 2010 година, градот има 82.000 жители, а наречен е и Град број 40. Во текот на постоењето бил изолиран од наворешниот свет, а го знаеле само тогашните комунисти.

Новинарката на угледниот “The Guardian”, Самира Гоетшел, напишала сторија за него. Во градот е направена нуклеарна електрана. Толку била тајна што жителите не смееле да го напуштат градот осум години. Градот бил идиличен и опкружен со планини и езера. Додека народот во другите делови мерел колку треба да јаде и пие, тука се живеело во луксуз, со храна, гардероба, и други луксузни нешта за кои народот од Русија можел да сонува во тој период.

Секој надвор од границата на Градот 40 бил сметан за непријател. Снимањето внатре е најстрого забрането, бидејќи наводно таму се крие цела нуклеарна сила на Русија. Во постоењето се случиле повеќе нуклеарни катастрофи, од кои најголемата во 1957. година. Дошло до експлозија на тенк со радиоактивен отпад, и биле пуштени повеќе од 80 тони радиоактивен материјал.

На странците и понатаму влезот им е забранет.

 

Ќе ви се допадне

ANIMEFLIX: evangelion: Another Impact anime episode Full online free at https://animeflix.nl darling in the franxx animeflix

Spirit Warrior (https://animekisa.in/m/KENA) Episode 3

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

TwistMoe: Gunbuster Renewal EX anime episode 3 online free at https://twistmoe.net watch anime online

Vi gravatar: https://vi.gravatar.com/animeflixnl

Wishlistr: https://www.wishlistr.com/profile/animeflixnl