Навални се жали на температура и силна кашлица, тврди дека тројца од неговата ќелија се во болница поради туберколоза

By

Рускиот опозиционер Алексеј Навални од затворот е префрлен во болница поради лечење од можна респираторна инфекција. Тој е тестиран дали има коронавирус, јавува весникот „Известија“, повикувајќи се на извори од затворската управа.

Навални имал температура од 38.1 степени и силна кашлица. Тој заедно со уште тројца други затвореници, од вкупно петнаесет од неговото одделение, во затворот во регионот Владимир, биле хоспитализирани затоа што одговорните се сомневале дека имаат туберколоза.

За потсетување, Навални се наоѓа на отслужување затворска казна, а неодамна почна и штрајк со глад, заради тоа што наводно не добивал адекватна медицинска нега.

Рускиот опозиционер преку својот адвокат со денови се жалел на болки во градите и нозете и ги обвинуваше властите дека одбиваат да му дадат соодветна лекарска нега, пренесува „Ројтерс“. Руските власти подоцна ги негираат ваквите негови обвинувања.

 

Ќе ви се допадне

watch anime online. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Fairy Tail

anime website Demon Slayer: Entertainment District Arc

anime sites AnimeHeaven Horimiya

english dubbed anime Redo of Healer

anime to watch DARLING in the FRANXX