Нетанјаху: Иран е како нацистичка Германија, сака да ги испече сите Евреи

By

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повторно јавно ја наметна жестоката повлеченост против Иран споредувајќи ја исламската република со Хитлеровата Германија тврдејќи дека делат иста цел – уништување на сите Евреи.

dobivaj vesti na viber

„Очигледно е дека постојат некои ситни разлики меѓу нацистичка Германија и исламската република Иран“, великодушно изјави Бенјамин Нетанјаху.

„Но, и двата режима имаат две важни заеднички работи. Едната е немилосрдноста во преданоста да се наметнат тиранијата и ужасот, а втората е немилосрдноста во определбата да се убијат сите Евреи“, тврди Бенјамин во видеопораката снимена за Сабан Форум, а која претставува дел од говорот што го одржа на конференција за американската политика на Блискиот Исток, која почна да се одржа во Вашингтон минатата недела.

Израелскиот претставник неодамна го достигна новото ниво на бесна реторика кон Иран обвинувајќи го дека во повеќе наврати оваа земја гради воени упоришта во Сирија со цел да го нападне Израел. Тој ветува дека неговата земја ќе дејствува само со единствена цел да го спречи Иран да добие нуклеарно оружје.

Големата мистерија за нуклеарниот арсенал на Израел, нешто што никогаш не беше потврдено ниту, пак, негирано, до ден-денес останува нерешена, а истовремено се проценува дека оваа земја располага со 80 бојни глави.

Во видеото има краток исечок, кој беше објавен во саботата, неколку часа откако Израел извршил ракетен напад врз главниот град на Сирија, Дамаск.

Сириските државни медиуми известија дека ракетите ги погодиле воените положби предизвикувајќи материјална штета. Но, некои други извори известуваат дека проектилите биле насочени кон иранската воена база, која наводно се гради на тоа подрачје.

Нетанјаху се обиде да го оправда својот постојан фокус кон Иран велејќи дека не може да си дозволи луксуз, да попушти на нивните геноцидни закани, кои имаат изречна цел да ја искоренат нивната држава.

Тој потоа го предвиде распадот на иранскиот режим тврдејќи дека Израел ќе биде прв во редот за враќање на добрите односи.

Повторувајќи ги претходно своите тврдења дека Израел тајно соработувал со неколку арапски земји, тој изразил надеж дека по 40 или 100 години од сега Израел ќе биде отворено прифатен од своите арапски соседи.

Израелскиот лидер повторно го нападна нуклеарниот договор меѓу Иран и шесте светски сили како закана за постоење еврејска држава повикувајќи други земји да го следат примерот на американскиот претседател Доналд Трамп во водството на бришење на големиот недостиг на нуклеарен договор.

Поранешниот американски државен секретар Џон Кери неодамна откри дека Нетанјаху вистински агитирал за САД да преземе воени акции против Иран пред нуклеарниот договор да биде запечатен.

Русија инсистирала на тоа Иран, кој како и Турција служи како мамка за прекин на огнот во Сирија, да биде присутен во земјата под легални услови на повик на сириската влада за разлика од американската коалиција и САД, кои се илегално во Сирија.

Гледајте го видеото:

Ќе ви се допадне