Саудиската принцеза која помина три години во затвор без обвинение е конечно слободна

By

Саудиските власти ги ослободија принцезата Басма бинт Сауд (57) и нејзината ќерка Сухуд, кои беа затворени без обвинение во март 2019 година, соопшти Организацијата за заштита на човековите права во Саудиска Арабија.

Басма долго време важеше за застапник за правата на жените и уставната монархија. Таа и нејзината ќерка беа притворени пред скоро три години, а во април 2020 година бараше од кралот Салман и престолонаследникот Мухамед бин Салман да ја ослободат од здравствени причини. Но, тогаш ѝ била одбиена медицинската нега. Од Организацијата за заштита на човековите права објавија дека ни против неа ни против ќерка ѝ во овие три години не беше покренато обвинение.

Принцезата Басма беше уапсена непосредно пред планираното патување во Швајцарија, каде што требала да оди на лекување. Но, во јавноста не е откриено за каква болест станува збор.

Принцезата Басма беше во затворот Ал-Хаир, каде што се наоѓаат и многу други политички затвореници.

Принцот Мухамед ги надгледува реформите откако неговиот татко Салман го назначи на функцијата во јуни 2017 година на местото на соборениот Мухамед бин Наџеф. Реформите вклучуваат укинување на повеќедецениската забрана за возење на жените и олеснување на таканаречените правила за „старателство“ кои на мажите им даваат произволни овластувања над женските членови на семејството.

Но, саудиските власти се справија и со дисиденти, па дури и со потенцијални противници. Меѓу нив беа проповедници и активисти за правата на жените, дури и членови на кралското семејство.

Ќе ви се допадне

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

watch anime online Josee, the Tiger and the Fish

4Anime Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. Episode 1

anime website 4Anime Fairy Tail (Dub)

dubbed anime JUJUTSU KAISEN (Dub)

The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat Episode 11