(Видео) Мистериозно летало упадна на митингот на Трамп, интервенира тајната служба и беше испратен авион „Ф-16“

By

Мал авион во средата влезе во ограничениот простор и прелета преку толпата луѓе што се собраа да го проследат говорот на претседателот, Доналд Трамп, во Булхед Сити во Аризона.

Поради ваквиот инцидент, службите веднаш испратија ловец „Ф-16“ да го избрка мистериозниот авион од забранетиот простор.

Џон Корнелио, портпаролот на Северноамериканската команда за воздухопловна одбрана (Норад) изјавил за Си-ен-ен дека авионот „Ф-16“ бил испратен да го истражи малиот авион што влегол во воздушниот простор над претседателскиот собир.

„Леталото што го прекрши протоколот не реагир на почетните постапки на пресретнување, но беше воспоставена радиокомуникација по што авионот НОРАД примени сигнални ракети“, изјавил Корнелио.

„Леталото што го прекрши воздушниот простор било испратено надвор од забранетото подрачје, без понатамошен инцидент“, додал тој.

Портпаролот на тајната служба на Трамп изјавил дека претседателот не бил во опасност по инцидентот и дека е во тек понатамошна истрага.

Собирот на Трамп во Аризона следуваше како дел од последниот спринт на предизборните настани што се водат до денот на изборите за да се утврдат државите што победија пред четири години. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“, Аризона бележи сè поголем број случаи на заразени од коронавирус дневно. Многу учесници во собирот во средата биле видени со маски, но не биле почитувани препораките и мерките за држење социјално растојание.

Помалиот авион не бил видлив за известувачите на Си-ен-ен на теренот во Аризона, но над главата можело да се слушне борбен авион, што довело до реакции на собраната публика и самиот претседател Доналд Трамп.

Трамп, кој очигледно бил затечен од млазниот авион над него, изјавил дека авионот е тука четири дена и дека бил финансиран од војската.

„Го сакам тој звук, го сакам“, изјавил Трамп со звукот на авионскиот мотор.

„Не знаете низ што сè минав за да го донесам тоа парче железо таму горе. Тие пари морав да ги добијам од демократите“, изјавил Трамп.

Претседателот на САД изјавил дека млазниот авион се обидувал да се покаже за него. Агентите на американската тајна служба реагираа на неочекуваното присуство на малиот авион, при што некои од нив бргу тргнаа кон претседателот, но не излегоа на сцената.

Публиката гласно навивала додека одозгора го слушаа авионот. „Тоа е звукот на слободата“, викале некои од присутните на собирот.

 

 

Ќе ви се допадне