(Видео) Навални стравува дека повторно ќе биде отруен, бројно германско обезбедување му го чува грбот

By

Рускиот опозицинер Алексеј Навални се плаши дека повторно може да биде отруен. Тој беше следен од бројно германско обезбедување, кое се грижеше за неговата безбедност.

Навални беше снимен за време на една од неговите прошетки. Снимката беше прикажана во неделната програма „60 минути“, која ја објави американската телевизија Си-би-ес.

Телевизијата ја објави снимката на која Навални ја држи за рака сопругата Јулија, додека шетаат покрај Бранденбуршката капија во Берлин. Исто така може да се види дека тој е во придружба на дописничката на телевизијата Лесли Стол и тројца мажи, облечени во цивилна облека.

На одредена оддалеченост Навални го следат девет лица во полициски униформи. Лесли Стол во снимката објаснува дека  германските власти  го чуваат Навални од страв дека може повторно да биде отруен.

„Голем број полицајци секаде го следат“, изјавила таа во интервјуто.

Навални за време на прошетката разговара со дописничката, која носи маска, додека Навални и неговата сопруга не носат.

„Треба да се бориме против тие луѓе, затоа што тие никогаш нема да престанат. Можно е да отрујат и некој друг“, изјавил Навални, по тврдењето дека бил отруен, наводно од руската влада.

За потсетување, германската влада на 2 септември, повикувајќи се на лабораторијата „Бундесвер“, соопштила дека рускиот опозиционер Алексеј Навални е отруен со супстанца од групата на хемиски воени отрови новичок.

Од Русија се бара да ја спроведат истрагата, а официјална Москва инсистира на тоа, Берлин да ја достави информацијата во врска со Навални.

Ќе ви се допадне

AnimeFreak boku no hero academia animefreak: Watch Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. Episode 1 (https://animefreak.ws/m/m12y/ep-1)

AnimeTV anime: Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. Episode 2