Збогум, ИСИС – создадена нова терористичка организација во Сирија

By

Новата организација, која ги опфаќа терористичките организации во Сирија под името Хајат Тахрир ал-Шам, во која клучната улога ја има фронтот Нусра, ја чинат околу 25.000 милитанти, изјави началникот на Главната управа на Главниот стожер на вооружените сили на Русија, генералот Игор Јоробов.

„Во овој момент се обединија повеќе од 70 групи за кои претходно се сметаа дека се умерени.

Групата Хејат Тахрир ел-Шам ја преминува бројката од 25.000 милитанти“, изјави Коробов на округлата маса за време на форумот „Армија 2017“.

Според неговите зборови, лидерите на терористите, сакајќи да ги обединат исламистичките вооружени формации во Сирија, се обидоа да создадат нова структура во фронтот Нусра во главната улога.

„Таа група води активни борбени акции против владините сили, како и против умерената опозиција во провинцијата Алепо, Дамск, Идлиба и во Хами“, изјави Јоробов.

 

Ќе ви се допадне

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

free anime Horimiya

AniWatch Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

AniWatch Redo of Healer

Black Clover

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 10