Земјата има околу девет милијарди долари во резерви во странство, рече гувернерот на централната банка на Авганистан

By

Гувернерот на централната банка на Авганистан, Аџмал Ахмади, денес изјави дека земјата има околу девет милијарди долари во резерви во странство, а речиси ништо во кеш во земјата.

dobivaj vesti na viber

Ахмади на „Твитер“ напиша дека повеќето од тој износ, околу седум милијарди долари, се наоѓаат во централната банка на САД, во обврзници, пари и злато.

Износот на долари во кеш кој се наоѓа во Авганстан е речиси нула, навел Ахмади и додал дека земјата минатата недела не ја примила планираната испрака на пари за време на офанзивата на талибанците кои во меѓувреме завладеаја со целата територија.

„Испораката не пристигна. Изгледа нашите партнери имале добри известувачки податоци за тоа што ќе се случи“, рече Ахмади.

Тој додаде дека недостигот на долари во кеш веројатно ќе доведе до раст на инфлација. Пристапот на резерви во САД ќе биде комплициран затоа што американската влада ги смета талибанците за терористичка група.

Ќе ви се допадне

anime online. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

WONDER EGG PRIORITY Episode 11

watch anime online AnimeDao Horimiya (Dub)

anime website My Hero Academia Season 2 (Dub)

AnimeDao Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

AnimeDao Tokyo Ghoul

tải go88