Били Ајлиш и Оливер Драгојевиќ , но и „Врањанка“ и „„Misirlou“: Балканот и претходно се сомневаше во „плагијати“.

Новата вест за тоа како луѓето ја препознале песната на Оливер Драгојевиќ во новиот хит Били Ајлиш натера многумина да се потсетат на други моменти во кои луѓето од овие простори препознале дека некој странски бенд или изведувач земал дел од нивната песна или целата работа.

„Сити магазин“ ги издвои најпознатите примери за овие „музички контроверзии“, од Парни ваљак и Нирвана, до Иво Робиќ и Френк Синатра.

Ова е еден од најпознатите примери за наводен плагијат. Некои веднаш ќе речат дека е прилично многу, тоа што Нирвана ја украла песната на Steamroller, но сличноста е повеќе од очигледна, пишува „City Magazine“.

Официјалната верзија е дека Кобејн ја напишал песната инспирирана од Битлси.

Можеби е тешко да се поверува дека Iron Maiden би позајмиле од Wild Strawberries, но сличноста меѓу овие две песни е непогрешлива, според магазинот.

Веројатно сето тоа е случајност, но исто така е интересно да се знае дека двата бенда стапиле во контакт во 1981 година, кога беше објавен „The Glass Hotel“. Таа година, Дивље Јагоде заедно со Бјело Дугмет на белградскиот Хиподром го угостија Мејден, кој тогаш за прв пат дојде на територијата на поранешна Југославија.

Во 1984 година групата Aske ја објави песната „Темните улици не се за девојки“, а пејачката Викторија која беше дел од бендот изјави дека токму оваа песна ја украле Марк Ронсон и Бруно Марс и го направиле големиот хит „Uptown Фанк“.

Како што изјави пејачката за „Блиц“, големиот светски хит „Uptown Funk“ содржи 80 проценти од елементите што ги има песната „Dark streets not for girls“.

„Но, не брзам да ги тужам. Не се расправам со тоа“, изјави таа пред неколку години.

„Странци во ноќта“ е евергрин песна на познатиот Иво Робиќ од 1966 година. Ја компонирал за настап на Сплитскиот фестивал, но таму била одбиена. Недолго потоа, Робиќ ја продал својата песнарка на познатиот композитор Берт Кемпферт, со песни што никогаш не ги објавил, а меѓу нив бил и текстот од песната „Странци во ноќта“.

Берт Кемпферт подоцна го компонирал германскиот текст на песната, кој бил објавен во 1966 година. Истата година Френк Синатра постигна голем успех со англиската верзија на „Strangers in the Night“, а една година подоцна беше награден со Греми за тоа.

Иво Робиќ ја потврди приказната за авторството на песната, но од неа никогаш не заработил ниту еден динар.

Miserlou е сурф рок песна која ја свиреше Дик Дејл, а во последните децении стана позната од Квентин Тарантино во филмот „Tales of Fives“.

Самата песна потекнува од регионот на Источниот Медитеран, каде што има информации дека Грците, Евреите и Египќаните ја свиреле оваа мелодија во 1920-тите.

Песната „Врањанка“ ја прослави Станиша Стошиќ, а локалното население секогаш ја пронаоѓа кога ќе почне „песната од филмот на Тарантино со Траволта“.

Scroll to Top