Евровизија 2024: Публиката ја исвирка израелската претставничка Еден Голан на пробата пред полуфиналето

Израелската претставничка на Евровизија изјави дека „ништо нема да ја спречи“ откако беше исвиркана за време на пробата во средата.

Еден Голан ја испеа песната „Ураган“ пред полуфиналето во четврток во Малме, Шведска.

Таа во изјавата наведе дека е „горда што ја претставува сопствената земја“.

Досега имаше неколку иницијативи за забрана на Израел да настапи на овогодинешниот натпревар поради војната во Појасот Газа која трае од октомври.

Сепак, Европската радиодифузна унија (ЕБУ), организатор на Изборот за песна на Евровизија, одлучи дека Израел може да се натпреварува.

По пробата во средата, на социјалните мрежи се појавија голем број видеа направени од гледачи во публиката, на кои се гледа како поединци од толпата ја исвиркуваат израелската претставничка.

Израел во моментов спроведува воена операција во Газа, која ја започна како одговор на прекуграничниот напад на Хамас врз јужен Израел на 7 октомври. Тогаш беа убиени околу 1.200 луѓе, додека 252 беа киднапирани.

Оттогаш, повеќе од 34.840 луѓе се убиени во Појасот Газа, според Министерството за здравство на Хамас.

Израел, заедно со други неевропски земји како Азербејџан, Грузија и Австралија, може да се натпреварува како членка на ЕБУ.

Жан-Филип Де Тендер, заменик генерален директор на ЕБУ, во средата рече дека ако го исклучите израелскиот јавен сервис од натпреварот, тоа ќе биде политичка одлука, која како таква, не можат да ја донесат, бидејќи ЕБУ е аполитична организација.

„Ја разбираме загриженоста и силните ставови што многумина ги имаат за војната на Блискиот Исток. Мислам дека никој не може да остане имун на длабокото страдање на сите кои се во војна“, додаде тој.

Од Еден Голан беше побарано да ја смени оригиналната песна, насловена „Октомвриски дожд“, откако таа предизвика контроверзии.

Се сметаше дека песната алудира на убиствата и киднапирањата на Израелците од Хамас, па затоа е сменета во „Ураган“, што ЕБУ го одобри.

Од тимот на пејачката изјавиле дека 20-годишната Голан не ја напушта хотелската соба бидејќи израелската делегација добила низа закани.

Организаторите се извинија затоа што еден учесник во полуфиналето покажа пропалестински симбол во вторникот.

Ерик Саде од Шведска, кој настапи во воведниот ревијален дел од шоуто, носеше кефије околу зглобот – вид на шал што луѓето го користат за да покажат дека се пропалестински настроени.

„Песна на Евровизија е ТВ-шоу во живо. Сите изведувачи се запознаени со правилата на натпреварот и жалиме што Ерик Сад реши да ја загрози неполитичката природа на настанот“, рече портпаролката на ЕБУ, организатор на настанот.

Пред натпреварот во Малме Арената, гледачите беа предупредени да не носат палестински знамиња и други симболи.

Ирската пејачка Бамби Таг им кажа на новинарите дека добиле „наредба“ да ги отстранат сите политички пораки од облеката што планирале да ја носат во полуфиналето.

Тие замислиле делови од нивната облека на сцената да бидат стилизирани во древното келтско писмо на зборот Огам – за кој велат дека може да се толкува како „примирје“ и „слобода за Палестина“.

Оли Александар, кој ја претставува Велика Британија, претходно повика на „непосреден и траен“ прекин на огнот во Газа, но ги отфрли повиците за бојкот на натпреварот.

Scroll to Top