Хилари Клинтон го уби Сет Рич, откако го откри нејзиниот „валкан веш“ во Викиликс

УБИЕНН ПОД СОМНИТЕЛНИ ОКОЛНОСТИ – СО ДВА КУРШУМИ ВО ГРБ, А ПАРИЧКНИКОТ НЕ МУ Е НИ ДОПРЕН

Во Вашингтон, под сомнителни околности е убиен поранешниот соработник на апаратот на Националниот комитет на Демократската парија Сет Рич (27), кој е доведен во врска со „одлевањето“ на компромитирните тајни податоци од нејзиниот врв за Викиликс.

Таткото жртва – Џоел Рич – изјави за телеканал Fox News, дека неговиот син не е виновен што валканиот веш на демократите во време на претседателската кампања дојде до американската, па и светската јавност:

„Сите кои знаеја за Сет, целосно им е јасно дека тој проблемите на таков начин не ги решаваше. Затоа што, тој никогаш излезот не го бараше надвор од системот, односно надвор од Националниот комитет“.

Џоел не го дели сомнежот – барем сака да остави таков дојам – дека неговиот син стана жртва на завера со политичка позадина.

Тој ја изнесува својата претпоставка:

„Причината за неговата смрт (10 јули минатата година) веројатно во тоа е што во незгоден момент се најде на местото на кое не смеел да биде. Да, знам дека постои маса на претпоставка, но тоа и ќе остане се додека не се најдат нови докази“.

Fox News на своите гледачи им укажа дека основачот на Викиликс Жулијан Асанж понудил 20.000 долари за помош во откривањето и фаќањето на убиецот Сет Рич.

Оваа сума треба да се придодаде на 100.000 долари кои исто така се ветени на влијателен член на лобито на Републиканската партија Џек Беркман и – 25.000 долари кои им се ветени на полицијата.

Иако Викиликс од принципиелни причини ги крие своите информатори и извори на своите публикации, Асанж уште летовото на една холандска телевизија изјави дека ја допушта можноста да информациите од Националниот комитет на Демократската партија би можеле да бидат добиени од Рич.

Тој е убиен со куршум, испален на само два метри од неговиот грб. На улица во Вашингтон.

Полицијата објави дека Рич во еден бар останал до 1 час по полноќ, и дека, враќајќи се накај дома“, попатно телефонирал до кај татко му, братот и пријателите.

Таа потоа просведочи дека – додека разговарале – се слушнале туѓи гласови, но дека Сет изјавил дека се е во ред и дека само што не стигнал дома.

Убиен е две минути подоцна. Поточно: умрел нешто подоцна во болница.

Никој не го допрел неговиот новчаник, смартфон, часовник, златен ланец околу вратот и клучевите.

Камерата од видео надѕорот која ги надгледува продавниците сними двајца непознати кои му се доближиле зад грб. Но, камерата ги снимила само нивните нозе и жртвата која по двата истрела паднала на земја.

Викиликс преписката меѓу членовите на Националниот комитет на DP ја објави на почетокот на јули, а откри дека во претседателската кампања активно ја поддржа Хилари Клинтон и истовремено застана спроти страната на конкурентот – демократот Берни.

Следеше скандалот кој ја чинеше положбата на претседателот на Националниот комитет на Демократската партија Деби Васерман Шулц и низа други од врвот на Демократската партија.

 

Scroll to Top