ЛИЦЕМЕРИЕ: Америка тестираше ракета со поголем дострел од онаа на Северна Кореја – Никој не и се закани со војна

Лансирањето е изведено пред некој ден во Калифорнија. Ракетата е лансирана од воздухопловната база „Wanderberg“ која се наоѓа покрај Лос Анџелес, јавува ABC News, повикувајќи се на соопштение од американското воено воздухопловство.

„Иако тоа не е одговор на неодамнешната акција на Северна Кореја, тестирањата покажуваат дека нуклеарниот потенција на САД е сигурно ефикасен и подготвтен да ги заштити од напади Соединетите Американски Држави и нивните сојузници“, се наведува во соопштението.

Ракетата не носела боева глава.

Интерконтиненталните балистички проектили „Minutean III, со домет до 12.000 километри, се наоѓа во американската војска од 70-те години во дваесетиот век.

За активирање на тие боеви интерконтинентални ракети, сеуште се користат флопи дискети.

Scroll to Top