Рецепт за кифлички кои не се печат: искусните домаќинки знаат што прават

Иако овие кифлички не се печат, не значи дека не се пржат. Но, кога ќе го погледнете рецептот, ќе сфатите дека навистина вреди. За да бидат солени и меки, исцедете го вишокот масло со крпа на крајот и валкајте ги во мешавина од шеќер и цимет.

Состојки:

100 мл топла вода
1 јајце
1 лажица шеќер
1 лажица сув квасец
1 лажица сол
250 грама брашно
30 гр путер

Подготовка:

Во еден сад измешајте ги јајцата, топлото млеко, квасецот и шеќерот. Потоа се додава брашното претходно просеано и солта. Кога ќе го замесите тестото, додадете путер и месете додека сè не се соедини. Покријте со проѕирна фолија и оставете така околу 15 до 20 минути. Расукајте го тестото и направете триаголници. Користете ги триаголниците за да направите ролни. Пржете на врело масло, а вишокот маснотии исцедете го со крпи.

Измешајте шеќер со цимет и во него виткајте ги кифличките.

Scroll to Top