Состојбата на обложувалниците на ден пред финалето на Евровизија: скок на Израел

Состојбата во обложувалниците на Евровизија е многу променета откако се познати сите земји кои настапија во полуфиналето и финалистите на овогодинешното натпреварување. Бејби Лазања се уште е прва во обложувалниците, иако неговите шанси за победа се малку намалени. Сега евровизиските обложувалници му даваат 40% шанса да победи.

Голема промена се случи на второт место на обложувалниците пишуваат медиумите во регионот. Израелката Еден Голан скокна на второто место и обложувалниците и даваат 17% шанса за победа. Израел пред второто полуфинале беше на осмото место на обложувалниците, по прогласувањето на финалистите скокна на четвртото место, а до утрово стигна и на второто место.

Швајцарија падна од второто на третото место. Процентот почна да се намалува по настапот во полуфиналето и Немо сега има 13% шанси за победа според обложувалниците. Украинките беа на четврто место со 6%, а Ирска на петто со 5%.

Во првите 10 според букмејкерите се и Франција, Италија, Холандија, Грција и Финска.

Scroll to Top