Венера влегува во Овен: овие три знаци треба да се подготват за турбуленции

Венера денеска влегува во Овен, а овие три знаци ќе ги почувствуваат најголемите промени на полето на љубовта.

Оваа недела, со Венера во Овен од 5 април 2024 година, хороскопските знаци би можеле да бидат принудени да се залагаат за она во што веруваат, особено кога станува збор за љубовта кон себе. Можеби ќе бидат принудени да се борат за работи како самопочит и почит.

Близнаци
Оваа недела вие и вашиот долгогодишен партнер сте на иста страна: време е да се ослободите. Дадовте се од себе, но сега сте решени да ги завршите работите пријателски, ако е можно. Се чувствувате сигурни во вашата одлука и тоа не е итен избор. Зборувавте за тоа, пролеавте солзи, но тие емоции се минато. Она што и двајцата го споделувате сега е чувство на олеснување, знаејќи дека започнувањето одново е вистинскиот потег – дури и ако тоа значи да одите соло.

Поминавте многу заедно, но и двајцата дојдовте до истиот заклучок: време е да продолжите понатаму. Со силното влијание на Меркур оваа недела, ќе се најдете во можност да се движите во процесот на раскинување изненадувачки непречено. Длабоко во себе знаете дека ова е вистинскиот пат за двајцата, иако на почетокот можеби е болен, а и двајцата сте на ист став.

Девица
Повторно сте на прагот да се чувствувате осамено, но има една голема пречка на вашиот пат: заглавени сте во врска која го прави својот тек. Со огнената енергија на Овенот што ви дава поттик, се чувствувате повеќе овластени да се залагате за она што ви треба во животот. Иако се грижите за партнерот, длабоко во себе знаете дека врската не може да се поправи – време е да ја прекинете.

На разговорот ќе му пристапите со почит и искреност, изразувајќи дека работите повеќе не ви одат. Изненадувачки, вашиот партнер ќе се согласи, бидејќи и тој ја почувствува тензијата во врската. Никој од вас не сака да го повреди другиот, а како што одминува неделата, и двајцата ќе се справувате со ситуацијата со љубезност и разбирање. Сочувството под влијание на Месечината кај Рибите ќе помогне да се намали секоја напнатост, што ќе доведе до разделба со почит.

Секогаш ќе го сакате партнерот, но ја препознавате и потребата да се даде приоритет на сопствената среќа и благосостојба. Ако врската повеќе не ви носи радост, време е да ја донесете тешката, но неопходна одлука за да продолжите понатаму.

Шкорпија
Април само што започна, а вие веќе се чувствувате фрустрирано и иритирано од вашиот наводно занесен партнер. Оваа недела носи некои тешки сознанија за вас, Шкорпија. Стигнавте до точка кога едноставно не можете да продолжите вака. Се потрудивте и иако не ви успеа, јасно е дека е време да се разделите.

Енергијата на исцелувачкиот јазол ве поттикнува да ја искористите оваа можност за да го заштитите вашето срце. Иако сè уште се грижите за партнерот, забележавте недостаток на обѕир од негова страна и токму тука ја повлекувате границата. Едно е да препознаете дека врската завршува, но друго е да сфатите дека не ве почитуваат. Ако сакаат да ја направат оваа ситуација негативна, тоа зависи од нив. Но, не треба да го толерирате. Продолжете да се движите напред со свое темпо и правете го она што ви одговара, Шкорпии. Знаете дека овој крај е неизбежен.

Иако на почетокот може да биде болно, запомнете дека заздравувањето често започнува со непријатност. Верувајте дека на долг рок ќе бидете многу посреќни отколку што сте сега.

Scroll to Top