(Видео) Најскапото месо на светот чини околу 6.500 долари за килограм

Масажи, пиво, свирење класична музика. Постојат многу митови за тоа како се одгледува јапонски добиток со врвен квалитет, од кој се прави најскапото месо на светот, но едно е сигурно – вистинските познавачи не можат да одолеат.

Wagyu (ваги) буквално значи јапонска крава или јапонскo говедo, и се однесува на четири раси јапонски говеда, од кои јапонскатo црнo говедo со нивните сорти, зазема 90% од производството, генетски предиспонирани да даваат месо кое содржи многу поголем процент на омега- 3 и омега -6 масни киселини, отколку што е случајот со обичните говеда, пишува порталот Volim meso, а пренесува City Magazine.

@momentsgangThere’s only a few restaurants around the world that serve this!

♬ Babel – Otnicka

Затоа, целото говедско месо Коби е Ваги, но името Коби е само она што потекнува од јапонските црни говеда, сортата Таџима, а целото производство, од зачнувањето, породувањето до колењето, се одвивало во префектурата Хјого, чиј главен град е Коби.

Производството вклучува цела низа ригорозни правила за одгледување, како и со сите Wagyu, кои обезбедуваат месо буквално да се топи во устата, ишарано со мермерна маст и вредно стотици долари по порција.

Неодамна на TikTok се појави видео од најскапото говедско месо wagyu, а неговата цена е 6.500 долари за килограм и се служи само во неколку ресторани во светот.

Scroll to Top