(Видео) Трите најпопуларни туристички дестинации во 2024 година – Грција е втора

Според Travel Local, Костарика, Грција и Виетнам ќе бидат најпопуларните туристички дестинации во 2024 година.

Туристичката компанија ги анализирала податоците за резервации за да ги открие најпопуларните дестинации, како и најдобриот месец за нивна посета.

Грција

Грција е прогласена за втора најпопуларна дестинација за посета, а интересно е што најдобро време за одмор во таа земја е октомври.

„Октомври е совршено време за посета на Грција бидејќи е надвор од шпицот на сезоната, така што има многу малку гужви и исто така е многу подостапно. Времето е сè уште топло и идеално за истражување и запознавање на автентичниот грчки живот“, според Travel Local.

Додека повеќето туристи во Грција се упатуваат кон места како Миконос, Санторини и Крит, има многу други помалку познати дестинации за посета, вклучувајќи го и полуостровот Пелион каде што локалното население е познато дека летува.

Сместен помеѓу Атина и Солун, полуостровот Пелион излегува во Егејското Море и е дом на над 70 шармантни села и многу песочни плажи, според The ​​Sun.

Костарика

Сан Хозе е едно од најпопуларните туристички места во Костарика, каде што се среќаваат посетители од целиот свет. Тој е и нејзин главен град, а преплавен е со места од историско, уметничко и културно значење.

Доколку планирате патување во Костарика, задолжително посетете ги: Мануел Антонио, Ла Фортун во Сан Карлос, каде се наоѓа познатиот вулкан Тамариндо, кој се карактеризира со прекрасни плажи и многу опции за спортови на вода.

Виетнам

Дестинација која не се пропушта во Виетнам е дефинитивно Ханој, кој е еден од најстарите градови во Југоисточна Азија, основан уште во далечната 1010 година под името Танг Лонг – змејот што расте.

Сепак, убедливо најпопуларната дестинација во Виетнам е заливот Халонг. Се наоѓа на североистокот на Виетнам во Јужното Кинеско Море, а исто така е на списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Се карактеризира со повеќе од 3.000 нереални острови и магичен подводен свет.

Scroll to Top