Џек Фрост зимски коктел со кокос

Ако барате зимски коктел за собири, Џек Фрост може да биде токму она што го барате. Бојата на синиот коктел ја дава синиот курасао, а украсен е со кокос, така што работ на чашата прво се прелива со мед, а потоа се валка во миризливи кокосови трошки.

За рецептот користете чаша од 250 ml.

Состојки за коктелот Џек Фрост:
8 коцки мраз, 1 чаша сок од ананас, ½ чаша блу курасао (карипски ликер направен со исушена кора од цитрусното овошје Лараха), ½ шолја рум, ½ чаша сладок сируп од кокос,
мед и кокос за украс.

Подготовка:
Истурете малку мед во чинија и потопете ги рабовите на чашите, а потоа потопете ги чашите во кокос. Во блендер измешајте мраз, сок од ананас, син курасао, рум и кокосовиот сируп додека не се постигне саканата конзистентност. Истурете во чаши и послужете веднаш.

Scroll to Top