Домашен сладолед од лубеница

By

Состојки: 3-4 чашки лубеница исечкана на парчиња, четвртина чаша сок од лимон, лажичка шеќер, лимон сечкан на прстени, блендер, стапчиња за сладолед  или калапи.

dobivaj vesti na viber

Подготовка: Откога ќе ја исчистите лубеницата од семките, исечете ја на парчиња и ставете ја во блендер. Додадете четвртина чаша сок од лимон и една лажичка шеќер. Кога се ќе се соедини, истурете во калапи за сладолед или чаши за јогурт и ставете го стапчето во средината. Користете лимон исечен на прстени за полесно да го поставите стапчето, но и како декорација. Кога ќе замрзнат, едноставно извадете ги и уживајте во вашиот сладолед.


Ќе ви се допадне

GO88 – Game bài đổi thưởng uy tín tải game tài xỉu đổi tiền that go88 go88 play go88

sunwin chơi ngay