Една чаша комбуха дневно го регенерира организмот

By

Комбухата е јапонска чајна габа, која живее во хранлив раствор од зелен чај и шеќер и во него кој постојано се размножува. При ферментација создава млечна и глукоронска киселина, витамин Ц и Б, аминокиселини и антибиотски состојки со лековито дејство. Ја прочистува крвта и го регенерира црниот дроб.

dobivaj vesti na viber

Комбухата може да се користи како дополнителна терапија на детоксикација на преку 200 штетни соединенија, по прекумерна употреба на алкохол, покачен холестерол, оштетување на слузокожата на желудникот, тромбоза, депресија, артроза, артритис и друго.

Освен за подобрување на имунитетот и целокупното здравје, се користи за побрзо закрепнување на организмот по зголемени физички и психички напори. Таа ги зголемува работоспособноста и концентрацијата. Во голема мера го подобрува расположението, го забавува создавањето брчки, го зголемува квалитетот на косата и помага во нејзиниот раст.

Ќе ви се допадне