Јапонската диета која стана хит ги симнува килограмите за 7 дена

By

Докажано е дека чаша млака вода на празен стомак го забрзува метаболизмот и го чисти телото од токсини. Јапонската диета се заснова на слична процедура, но носи и многу други придобивки.

dobivaj vesti na viber

Според терапијата за дебелеење препорачана во оваа азиска земја, пред секој оброк треба да се пие половина литар млака вода. Во исто време, останува многу кратко време за јадење – дозволено е да се јаде само петнаесет минути, џвакајќи ја храната полека и темелно. По оброкот два часа не смееме да јадеме и да пиеме.

Истражувањата покажаа дека оваа диета со вода што ја пиете половина час пред секој оброк го зголемува слабеењето за повеќе од 10 проценти. Многумина се скептични за толку кратко време за јадење, бидејќи се знае колку време е потребно за да престане да се лачи хормонот на гладот ​​(најмалку дваесет минути). Сепак, поборниците на јапонската диета со вода тврдат дека треба само да се игнорира желбата да се продолжи да се јаде.

Резултатите, секако, не може да се постигнат доколку не го прилагодите видот на храната, почнете да користите здрава храна и ја намалите калориската вредност на оброкот. Покрај хидратацијата и здравата исхрана важна е и редовната физичка активност.

Популарноста на оваа диета, исто така, доведе многумина да развијат уште порадикални верзии. Според една од нив, дури треба да пиете четири до шест чаши млака вода наутро, пред секој оброк. Бидете внимателни со ваквите идеи, бидејќи не пишува насекаде дека тоа се чаши помали од оние што ги користиме – тие обично се со големина од 150 до 160 ml.

Исто така, секаде не е наведено дека оваа терапија се применува под надзор на лекар, почнува со помала количина на вода, а со поголема завршува по само седум дена.

Ако почувствувате гадење, главоболка или гадење, не продолжувајте со тоа.

Можете да прелиете малку сок од лимон во утринска чаша вода, доколку немате стомачни проблеми, бидејќи оваа комбинација се покажала како многу успешна во забрзувањето на метаболизмот и слабеењето. Според Јапонците, овој метод го ублажува стресот, ви заштедува дополнителна тежина, ви дава повеќе енергија и го забрзува метаболизмот.

Ќе ви се допадне