Кога е најдобро време да се јаде мед? Има разлика ако го консумирате наутро или навечер

Медот содржи многу корисни витамини и минерали кои имаат лековито дејство, но не е важно во кое време од денот го консумирате.

Поради своите антибактериски својства, медот се смета и за една од најпопуларните активни состојки кои го зајакнуваат имунолошкиот систем, ја потиснуваат кашлицата и ги ублажуваат болките во грлото.

Иако е практично синоним за помагање на одредени здравствени проблеми, земањето мед не само што е корисно за болести, туку може да се консумира секојдневно. Но, кои се придобивките од уживањето во мед во различни периоди од денот?

Чаша топла вода со мед и лимон се смета за еликсир на здравјето, кој исто така има многу придобивки за благосостојбата. Ако земате мед наутро, тој може да ви помогне да го зголемите нивото на енергија, па затоа некои нутриционисти го препорачуваат наутро.

Исто така, јадењето мед наутро помага да се направи кожата поубава и телото да се хидрира, но и доколку сакате да се ослободите од вишокот килограми.

Помага и при: подобрување на варењето, штити од вирусни инфекции и настинки, ги намалува можните алергиски реакции, ги отстранува токсините од телото.

Ако уживате во медот навечер, тој може да ви помогне да се регенерирате по напорниот ден. Меѓу другото, медот е природен засилувач на енергија, што значи дека брзо ја враќа или зголемува енергијата.

Ако консумирате мед пред спиење во топол пијалок, тој може да ви помогне да спиете подобро и помирно. Конзумирањето мед пред спиење е исто така корисно за губење на вишокот килограми, а исто така балансира некои здравствени состојби како што се рефлуксот на киселина и високиот крвен притисок. Меѓу другото, го намалува и ризикот од дијабетес тип 2 и има корист за здравјето на црниот дроб.

Медот се смета за богат извор на јаглехидрати и природен шеќер, кои многумина ги земаат кога се исцрпени и уморни. Некои луѓе кои се занимаваат со фитнес и спортски активности консумираат мед пред или после тренинг, како алтернатива на слатките енергетски пијалоци или како додаток на протеинските мешавини.

Се смета за добар додаток во исхраната за после тренинг бидејќи лесно се апсорбира од телото и помага за обновување на мускулите после тренинг.

Исто така, поради ефектите од зголемувањето на енергијата, може да ја подобри ефективноста на тренингот.

Scroll to Top