Колач со бисквити и банани

By

Потребни состојки: 3 кесички прашок за пудинг од ванила, 9 лажици шеќер, 1200 мл млеко, 300 грама бисквити, 200 грама путер за подмачкување на тавата, 100 грама кисела павлака, 4 банани и 300 мл хопла за шлаг.

dobivaj vesti na viber

Подготовка:
Соединете ги прашокот за пудинг и шеќерот и кратко промешајте. Одделете дел од млекото за да ставите во смесата со пудинг и шеќер. Остатокот од млекото се става да зоврие и кога ќе зоврие се трга на страна, се додава изматената смеса и се вари пудингот. Измешајте го исечениот путер во уште врелиот пудинг, а потоа додадете ја павлаката. Со прстите искршете ги бисквитите на ситни парчиња и истото додајте го во смесата и сè убаво измешајте. Плехот за печење премачкајте го со путер и прелијте половина од смесата во него. Излупете ја бананата и исечете ја на половина. Остатокот од смесата додадете го врз бананите и со лажица притиснете ја помеѓу бананите. Оставете го колачот во фрижидер да се излади, минимум два часа. По два часа изматете го шлагот, премачкајте смесата и повторно ставете во фрижидер добро да се излади пред послужување. Можете да го посипете колачот со какао во прав.


Ќе ви се допадне

cách tải go88 ios quy luật tài xỉu go88 go88 eilat

diễn đàn tài xỉu sunwin