Колач со путер и лимон за сите сладокусци

Едноставен, брз и вкусен – што повеќе треба за да посакате да го направите колачот со лимон и путер?

Колач од лимон и путер е секогаш добра идеја. А ако не сте го пробале досега, погледнете го овој едноставен рецепт и направете го. Вашите блиски ќе го обожаваат.

Потребни состојки:

160g шеќер

160g омекнат путер

1 лажица кора од лимон

50ml сок од лимон

250g брашно

Прстофат сол

1/2 лажичка прашок за печиво

2 јајца

За глазурата:

90g шеќер во прав

Кора од лимон

2 лажици сок од лимон

Scroll to Top